AKTUALNOŚCI
REPORTAŻ Z PROJEKTU
28.czerwca.2013
"OBYWATELSKIE POROZUMIENIE NA RZECZ ZDROWIA"
12.czerwca.2013
Praca nad kształtem Obywatelskiego Porozumienia na rzecz zdrowia mieszkańców Powiatu Myślenickiego.
Obywatelskie Porozumienie na Rzecz Zdrowia
REPORTAŻ NA STRONIE JUŻ WKRÓTCE
"KONFERENCJA"
10.czerwca.2013
10 czerwca w budynku Starostwa odbyła sie Konferencja poświęcona projektowi i współpracy Powiatu z organizacjami i jednostkami działającymi w sferze promocji zdrowia, w konferencji wzieli udział prelegenci po stronie Partnera Duńskiego, przedstawiciele Gmin powiatu myśłenickiego oraz członkowie Zespołu.
"Wspólny Dzień Zdrowia, konsultacje społeczne i wizyta partnera duńskiego."
9.czerwca.2013
Pierwszy raz Fundacja brała udział we współorganizacji tak dużej imprezy jaką jest Dzień Zdrowia, a co najważniejsze - przy udziale bardzo wielu partnerów. Pracowaliśmy w Zespole 18 osobowym od września 2012 roku mieliśmy 15 spotkań, wizyty studyjne, szkolenia w ostatnim czasie od marca pracowaliśmy nad organizacją Dnia Zdrowia i wypracowaniem Porozumienia. Ponieważ podczas organizacji było wiele zadań trzeba było podzielić się kompetencjami. Tak w 18 osobowym zespole powstały grupy robocze:takie jak zespół promocji - by informacja dotarła do mieszkańców, grupa zajmująca się darczyńcamiktórym serdecznie dziękujemy, grupa zajmująca się logistyką -rozmieszczeniem namiotów na płycie rynków , ciągiem komunikacyjnym etc. Podczas dnia zdrowia wspierało nas wielu wolontariuszy ze szkół , ngo zorganizowały atrakcje: typu kąt gier planszowych, ścianka wspinaczkowa, szkoła młodych ratowników, degustacja zdrowej żywności. W między czasie na scenie odbywały się pokazy i koncerty.Równolegle zorganizowaliśmy wizytę Partnera duńskiego w Polsce Nasi przyjaciele z organizacji Bjerringbro Gymnastic Forening podczas pobytu w Polsce iwizytowali Zamek w Dobczycach, ZSOiZ w Lubniu, Gimnazjum w Tokarni oraz EkoMuzeum
fot.Izabela Janczak-Bizoń, film Wojciech Kiczek
"OBYWATELSKIE POROZUMIENIE NA RZECZ ZDROWIA"
5.czerwca.2013
Spotkanie Zespołu 5 czerwca tuż przed wydarzeniem jakim jest Dzień Zdrowia
"OBYWATELSKIE POROZUMIENIE NA RZECZ ZDROWIA"
27.maja.2013
Kolejne dwa spotkania Zespołu OPZ za nami.
8 maja i 22 maja odbyły się dwa kolejne spotkania w ramach Zespołu Opracowującego Obywatelskie Porozumienie na Rzecz Zdrowia. Trwają prace nad dokumentem Porozumienia oraz przygotowania do Dnia Zdrowia. Przedstawiamy scenariusz Dnia Zdrowia zaplanowanego na 09.06.2013 roku.
DZIEŃ ZDROWIA – Myślenice – Rynek, 09.06.2013, start: 10.00
10.00 Otwarcie Dnia Zdrowia
10.15 Występ Orkiestry Dętej OSP Tokarnia
10.30 Pokaz tańców standardowych - Towarzystwo Gimnastyczne SOKÓŁ Myślenice
11.25 Nauka aerobiku
11.40 Pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w wykonaniu Szkoły Młodych Ratowników
12.00 Występ – taniec Irlandzki Zespołu Comhlan
12.15 Występ grupy z przedszkola „EUREKA”
12.45 Występ podopiecznych Oddziału Wsparcia dla Dorosłych „Magiczny Dom” PSOUU
13.00 Chór Magdaleny Starzec
14.15 Spektakl „Sąd nad papierosem”
14.45 Występ cheerliderski „Dance Montana Krzczonów”
14.50 Występ cheerlederski Towarzystwo Gimnastyczne SOKÓŁ Myślenice
15.05 Przywitanie i przedstawienie Gości z Danii przez gospodarzy Dnia Zdrowia
15.35 Występ „Michaela Jacksona” z Wiśniowej
16.00 Koncert Dnia Zdrowia - Elvis’a Presley’a (cover)
17.15 Nagrodzenie laureatów konkursów
17.20 Maraton Zumba ze Szkołą Tańca „SAMBA”
17.50 Zakończenie Powiatowego Dnia Zdrowia
KONSULTACJE, ZABAWY I KONKURSY Z ATRAKCYJNYMI NAGRODAMI !!!
WSZYSTKO NA TEMAT ZDROWIA W RYTMIE ROCK’N’ROLLA
Pod okiem
Elvisa Presley’a
Katarzyny Skrzyneckiej
Doroty Piaseckiej
Organizatorzy:
Starostwo Powiatowe w Myślenicach,
Fundacja Sztuki Przygody i Przyjemności ARTS
Współorganizatorzy:
Urząd Miasta i Gminy Myślenice, Urząd Gminy w Raciechowicach , Gmina Wiśniowa,
Gmina Dobczyce, Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju i Wsparcia Społecznego Busola, Towarzystwo Gimnastyczne Sokół, Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym - Koło w Myślenicach, Bądźmy Razem - Stowarzyszenie Hospicyjne w Wiśniowej, ZPO w Lipniku - Związek Harcerstwa Polskiego, Fundacja Radosne Dziecko w Stróży, Myślenicki Klub Fantastyki, LGD Turystyczna Podkowa, Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych w Trzemeśni, Zakopiańskie Stowarzyszenie Kultury i Rekreacji, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, Poradnia Leczenia Uzależnień, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Bohaterów Monte Casino w Lubniu, Uczniowski Klub Sportowy „DOBCZYCE”, Gimnazjum w Tokarni, Szkoła Podstawowa w Krzczonowie, Uczniowski Klub Sportowy „DOBCZYCE”, OSP Raciechowice, OSP Myślenice Śródmieście, OSP Glichów.
Patronat medialny:
TVP 3 Kraków , Radio Kraków, Dziennik Polski , Gazeta Myślenicka , Sedno, Głos Myślenic, Myślenice TV Telewizja Powiatowa, Miasto Info
Darczyńcy:
Laboratorium medyczne – Diagnostyka, SERVIER Polska, APIPOL , AXEL, Księgarnia Pod Arkadami, Tymbark, Sport Plus, Serce Sercu, Negra Sport, Hurtownia Familia „Wędzonka”
Złoty Kłos, Bahlsen, Spółdzielnia Ogrodnicza „GRODZISKO”, Sawiccy J.R.D. Pracownia Cukiernicza
"Brokers" S.C. Hurtownia Warzyw i Owoców Stanisław i Piotr Świerczyńscy, PUB „Przystań”
"OBYWATELSKIE POROZUMIENIE NA RZECZ ZDROWIA"
26.kwietnia.2013
Kolejne spotkania grupy działającej w ramach projektu odbyły się 10. 04 i 24.04 w Starostwie Powiatowym.
Wspólnie NGO, instytucje samorząd pracują nad organizacją Dnia Zdrowia zaplanowanego na 09.06.2013 oraz nad Obywatelskim Porozumieniem na rzecz Zdrowia. Wiele pomysłów zaczerpnięto z przykładów, które mieliśmy możliwość podpatrzyć podczas wizyty studyjnej w Dani.
"BĄDŹMY RAZEM" STOWARZYSZENIE HOSPICYJNE W WIŚNIOWEJ
20.kwietnia.2013
"WIZYTA STUDYJNA W DANII "
10.kwietnia.2013
Kolejna porcja zdjęć.
Galeria zdjęć 24.03.2013 Kilka słonecznych godzin w Kopenhadze. (fot. Karina Kiczek)
Galeria zdjęć 23.03.2013 Gimnastyka w BIF oferuje dla mieszkańców szeroką gamę zajęć sportowych gimnastycznych, sensoryczny trening motoryczny w siłowni Instruktorzy cenią taki sposób prowadzenia zajęć, który skupia ogromną część społeczności. Głównym celem jest promocja zdrowego stylu życia! Byliśmy uczestnikami pokazu wszystkich grup gimnastycznych stowarzyszenia. Ciekawy dla nas był fakt, że w grupach tanecznych i gimnastycznych bardzo liczną grupą są osoby 60+ ( zarówno kobiety jak i mężczyźni). Ogromnie zainteresowała nas grupa gimnastyczna dzieci z rodzicami oraz powszechność takiego sposobu spędzania czasu. Mieliśmy również swój 10 minutowy program. Zebraliśmy wiele pochlebnych opinii na temat naszych kostiumów ludowych (pożyczonych dzięki życzliwości Zespołu Ziemi Myślenickiej) wiele oklasków odebraliśmy po zaprezentowaniu obrazka ludowego – kujawiaka z oberkiem oraz pokazu aerobiku. ( fot. Karina Kiczek)
ZAPYTANIE OFERTOWE
01.kwietnia.2013
Wybór ośrodka w celu organizacji noclegów dla grupy duńskiej związanych z działaniem 5 projektu „ Budowanie sieci współpracy na rzecz promocji zdrowia mieszkańców Powiatu Myślenickiego” realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami Unii Europejskiej.
Do zapytania ofertowego nie stosuje się przepisów ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 113, poz. 759 z późn. zm.).
Postępowanie nr 7/04/2013
"WIZYTA STUDYJNA W DANII "
29.marca.2013
Wizyta studyjna
Data, miejsce: 20 -24 marca 2013 r., Dania
Celem wizyty było poznanie dobrych praktyk współpracy samorządu terytorialnego i organizacji pozarządowych w Danii
Program wizyty:
Wizyta w Viborg, spotkanie z Burmistrzem i zwiedzanie ratusza
Zwiedzanie Szkoły Prac Ręcznych w Viborg
Zwiedzanie Szkoły Sportowej w Viborg
Zwiedzanie Szkoły Prac Ręcznych w Skals
Praca organizacji parasolowych na rzecz organizacji sportowych Skals
Prezentacja współpracy Gminy z klubami DGI â Okręg Midtjylland
Pokaz gimnastyczny w Bjerringbro
Galeria zdjęć 20.03.2013 W ramach projektu Budowanie sieci współpracy na rzecz promocji zdrowia mieszkańców Powiatu Myślenickiego odwiedzamy naszą partnerską organizację: Bjerringbro Gymnastic Forening ( fot. Karina )
Galeria zdjęć 21.03.2013 Podczas wizyty studyjnej odwiedziliśmy dwie szkoły prac ręcznych. Uczestnikami zajęć są ludzie w różnym wieku. Polityka lokalna wypracowana przez władze, organizacje i obywateli skłania się ku angażowaniu ludzi - szczególnie młodzieży i aktywizacji osób starszych - w różnego typu zajęcia. Jak tłumaczyli dyrektorzy szkół, ta polityka sprzyja zdrowiu seniorów i eliminowaniu patologii wśród młodych. Nasze refleksje skupiały się wokół tematu: czy w Polsce jest możliwy tak mocny udział Państwa w życiu obywateli? Szkoły finansowane są przede wszystkim ze środków gminnych oraz wpłat uczestników. Co ciekawsze, jeżeli obywatele widzą potrzebę założenia jakiejś nowej placówki, wybudowania nowego boiska czy basenu, bardzo mocno angażują się w realizację takiego przedsięwzięcia społecznie, a także finansowo. Traktują to jako inwestycję społeczną dla dobra ich samych jak i swoich dzieci. Z drugiej strony otrzymują wsparcie i pomoc władz. I tak jak u nas nie wszystkie inicjatywy maja szansę przetrwać. ( fot. Karina)
Galeria zdjęć 22.03.2013 Odwiedziliśmy wyższą szkołę projektowania i rzemiosła artystycznego w Skals - hojskolen for design og handarbejde. Byliśmy oczarowani miłym przyjęciem, ciekawymi projektami studentów, wysmakowanym wystrojem wnętrz - ogólnym klimatem tego miejsca. Szkoły finansowane są przede wszystkim ze środków gminnych oraz wpłat uczestników. Jeżeli obywatele widzą potrzebę założenia jakiejś nowej placówki, czy obiektu sportowego, angażują się bradzo w realizację takiego przedsięwzięcia - pracując społecznie i wspierając finansowo. Z drugiej strony otrzymują wsparcie i pomoc władz. Kolejnym punktem programu tego dnia było spotkanie z przedstawicielką organizacji parasolowych w Viborg. Praca na rzecz organizacji sportowych – spotkanie i dyskusja. Organizacje parasolowe komunikują się głównie z władzami wyższego szczebla uczestnicząc z jednej strony w tworzeniu polityk publicznych z drugiej wspierając i mając bezpośredni dostęp do organizacji lokalnych. Udzielają głównie wsparcia merytorycznego organizacjom lokalnym w formie szkoleń, warsztatów, spotkań etc. Trzecie spotkanie: Prezentacja współpracy Gminy z klubami DGI – Okręg Midtjylland Jedno z najciekawszych spotkań, dających możliwość porównania zasad funkcjonowania organizacji w Danii i w Polsce; szans oraz zagrożeń rozwoju i funkcjonowania; porównania poziomu i jakości współpracy zarówno pomiędzy organizacjami i samorządem jak i współpracy pomiędzy samymi organizacjami. W klubach duńskich bardzo mocno rozwinięta jest praca społeczna członków, budująca poczucie odpowiedzialności wśród obywateli, ale i mocy sprawczej jaką odczuwają. Ułatwiają to niewątpliwie świetnie rozwinięte mechanizmy komunikacji obywateli z organizacjami, organizacji z samorządami i obywateli bezpośrednio z samorządami. Kluby, organizacje utrzymują się głównie ze środków gminnych - głównie z zadań zleconych, wpłat uczestników i pracy społecznej uczestników. (fot. Karina)
"WIZYTA STUDYJNA W DANII "
26.marca.2013
W ramach projektu Budowanie sieci współpracy na rzecz promocji zdrowia mieszkańców Powiatu Myślenickiego odwiedziliśmy naszą partnerską organizację: Bjerringbro Gymnastic Forening w Bjerringbro
Zdjęcia na stronie już wkrótce, tymczasem zapraszamy do galerii na
facebook.
SPÓŁDZIELNIA SOCJALNA "PRZYSTAŃ"
13.marca.2013
"MYŚLENICKI KLUB FANTASTYKI"
13.marca.2013
"OBYWATELSKIE POROZUMIENIE NA RZECZ ZDROWIA"
13.marca.2013
20 Luty i 6 Marzec to daty dwóch kolejnych spotkań w ramach Zespołu,Trwają prace nad Obywatelskim Porozumieniem na rzecz Zdrowia.
Równocześnie jednak planujemy pobyt wizyty studyjnej wspólnie z Partnerem z Bjerringbro.
ZAPYTANIE OFERTOWE
01.luty.2013
na wynajęcie sprzętu nagłaśniającego, zadaszonej sceny w związku z organizacją Dania Zdrowia związaną z działaniem 5 projektu „Budowanie sieci współpracy na rzecz promocji zdrowia mieszkańców Powiatu Myślenickiego” realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami Unii Europejskiej
Do zapytania ofertowego nie stosuje się przepisów ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 113, poz. 759 z późn. zm.).
Postępowanie nr 6/02/2013
"KILKA SŁÓW O RAPORCIE: "
11.stycznia.2013
30 stycznia odbyło się spotkanie w ramach Zespołu, pracującego już od września. Tematem głównym była analiza raportu z badań, przeprowadzonego na zlecenie Fundacji.
Celem zrealizowanego projektu badawczego było dostarczenie wiedzy odnośnie działań na rzecz profilaktyki chorób, ochrony i promocji zdrowia podejmowanych na terenie powiatu myślenickiego oraz problemów i potrzeb mieszkańców w tym zakresie. Aby ten cel zrealizować przeprowadzono analizę danych zastanych, która pozwoliła scharakteryzować za pomocą wskaźników populacyjnych sytuację zdrowotną mieszkańców powiatu myślenickiego oraz funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia w powiecie. Następnie zrealizowano telefoniczne badania ankietowe na próbie 600 mieszkańców powiatu służące poznaniu ich zachowań zdrowotnych, subiektywnej oceny stanu zdrowia, częstotliwości korzystania z opieki zdrowotnej oraz oceny jakości usług zdrowotnych na terenie powiatu. Równolegle, za pomocą wywiadu grupowego i badań sondażowych z przedstawicielami instytucji z powiatu podejmującymi działania prozdrowotne i profilaktyczne, zebrano informacje i opinie o realizowanych działaniach, współpracy między instytucjami oraz barierach utrudniających prowadzenie działalności w powiecie myślenickim. Wyniki przeprowadzonych badań mają stanowić podstawę do planowania i prowadzenia działań w obszarze promocji zdrowia i profilaktyki chorób przez różne podmioty współpracujące w ramach Obywatelskiego Porozumienia na rzecz Zdrowia. Raport znajduje się w zakładce Diagnoza społeczna.
FUNDACJA RADOSNE DZIECKO
21.stycznia.2013
Film O PSOUU KOŁO W MYŚLENICACH
16.stycznia.2013
ZAPYTANIE OFERTOWE
20.grudzień.2012
Dotyczące transportu na wizytę studyjną do organizacji partnerskiej w Bjerringbro (Dania) związanym z działaniem 3
W ramach projektu „ Budowanie sieci współpracy na rzecz promocji zdrowia mieszkańców Powiatu Myślenickiego” realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami Unii Europejskiej.
Do zapytania ofertowego nie stosuje się przepisów ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 113, poz. 759 z późn. zm.).
Postępowanie nr 5/12/2012
"OBYWATELSKIE POROZUMIENIE NA RZECZ ZDROWIA "
20.grudzień.2012
12.12.2012 ostatnie w tym roku spotkanie Zespołu, na którym pracowano nad Katalogiem zasobów oraz analizą SWOT organizacji pozarzadowych, samorządów i jednostek oświatowych w odniesieniu do promocji i profilaktyki zdrowia na terenie powiatu myślenickiego.
"AKADEMIA RZECZNICTWA"
12.grudzień.2012
6 - 7 grudzień odbyło się czwarte dwudniowe szkolenie w ramach Akademii Rzecznictwa.
Szkolenie obejmowało organizowanie i prowadzenie konsultacji społecznych, działań rzeczniczych oraz przegląd innych form partycypacji społecznej, w programie szkolenia:
- przegląd różnych, w tym innowacyjnych form i narzędzi prowadzenia konsultacji społecznych z mieszkańcami i organizacjami ,
- zasady i czynniki sukcesu udziału w konsultacjach społecznych oraz zespołach opiniująco - konsultacyjnych (np. radzie pożytku publicznego),
- przegląd innych form partycypacji społecznej, które pozwalają wpływać na decyzje podejmowane przez samorząd
Dwunastu przedstawicieli organizacji pozarządowych z terenu powiatu myślenickiego 7 grudnia zakończyło Akademię Rzecznictwa.
Cykl szkoleń skierowany był do przedstawicieli NGO, miał na celu wzmocnienie kompetencji organizacji w zakresie współtworzenia polityk publicznych, prowadzenie konsultacji społecznych i działań rzeczniczych
"AKADEMIA RZECZNICTWA"
23.listopad.2012
22 - 23 listopad odbyło się trzecie dwudniowe szkolenie w ramach Akademii Rzecznictwa.
Szkolenie obejmowało planowanie współpracy z samorządem w środowisku lokalnym oraz mobilizowanie ludzi do działania, w programie szkolenia:
- zasady współpracy samorządu z organizacjami
- formy i narzędzia współpracy z samorządem organizacji pozarządowych
- dobre praktyki
- "kiedy ludziom się chce"?
"OBYWATELSKIE POROZUMIENIE NA RZECZ ZDROWIA"
14.listopad.2012
"14 listopada i 23 października odbyły się spotkania Zespołu opracowującego Obywatelskie Porozumienie na rzecz Zdrowia.
Aktywni obywatele organizują się- zakładają stowarzyszenia, fundacje. Takich organizacji w powiecie jest sporo , w sferze profilaktyki i ochrony zdrowia ok 25. Polskie prawo daje coraz więcej możliwości współpracy samorządów lok. z organizacjami. Jednak trzeba się nauczyć z nich korzystać tak, żeby stanowiły realną pomoc a nie sprowadzały się jedynie do działań „papierowych”. Takie narzędzia to np. konsultacje społeczne, zespoły konsutlacyjno-doradcze. Dzięki tym rozwiązaniom organizacje pozarządowe mogą mieć realny wpływ na założenia polityk publicznych. Stąd pomysł powołania Zespołu ds. opracowania Obywatelskiego Porozumienia na rzecz Zdrowia. Ze względu na specyfikę tematyki w tym zespole oprócz organizacji biorą udział również przedstawiciele innych instytucji związanych ze zdrowiem. Zespół zastanawia się i ocenia potrzeby w zakresie promocji zdrowia i profilaktyki chorób cywilizacyjnych (w oparciu o wynik badań i własne doświadczenie i wiedzę), będzie projektował działania, które powinny być uwzględnione w polityce samorządu. W ten sposób w czerwcu 2013 roku powstanie Obywatelskie Porozumienie na rzecz Zdrowia. Dzięki reprezentacji różnych środowisk poznajemy różne opinie i perspektywy i wspólnie wypracujemy rozwiązania. W ten sposób poznajemy się i mamy nadzieję- nauczymy dialogu. W ten sposób przedstawiciele instytucji samorządowych poznają bogactwo działań organizacji pozarządowych, mamy nadzieję dostrzegą ich potencjał i ograniczenia i odwrotnie przedstawiciele NGOs dowiedują się z jakimi ograniczeniami borykają się urzędnicy. Im lepiej się zrozumiemy, tym lepsza będzie współpraca.
Obecnie Zespół tworzą przedstawiciele organizacji pozarządowych i środowisk związanych z promocją i ochroną zdrowia:
Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju i Wsparcia Społecznego Busola,
Towarzystwo Gimnastyczne Sokół,
Polskie Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym - Koło w Myślenicach,
Spółdzielnia Socjalna Raciechowice,
Bądźmy Razem - Stowarzyszenie Hospicyjne w Wiśniowej,
ZPO w Lipniku - Związek Harcerstwa Polskiego,
Fundacja Radosne Dziecko w Stróży, Myślenicki Klub Fantastyki,
LGD Turystyczna Podkowa, Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych w Trzemeśni,
Zakopiańskie Stowarzyszenie Kultury i Rekreacji,
Starostwo Powiatowe w Myślenicach (Wicestarosta, Kierownik Wydziału Promocji i Ochrony Zdrowia, Pełnomocnik ds. NGO),
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna,
Poradnia Leczenia Uzależnień,
Gmina Wiśniowa,
Gmina Dobczyce,
Gmina Sułkowice,
Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Bohaterów Monte Casino w Lubniu,
Uczniowski Klub Sportowy „DOBCZYCE”,
Szkoła Podstawowa w Stadnikach,
Gimnazjum w Tokarni,
Szkoła Podstawowa w Krzczonowie,
Uczniowski Klub Sportowy „DOBCZYCE.
OSP Raciechowice
Stowarzyszenie B-20 Raciechowice
Projekt realizuje Fundacja Sztuki, Przygody i Przyjemności ARTS z Partnerami:
-Powiat w Myślenicach,
-Bjerringbro Gymnastic Forening w Bjerringbro Dania
Projekt „Budowanie sieci współpracy na rzecz promocji zdrowia mieszkańców Powiatu Myślenickiego” współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskie
"AKADEMIA RZECZNICTWA"
8-9.listopad.2012
8-9 odbył się drugie dwudniowe szkolenie w ramach Akademii Rzecznictwa.
Żeby efektywnie wykorzystywać dane nam rozwiązania prawne musimy je znać i umieć stosować. Nie postrzegać ich jako dodatkowych obowiązków (to często zdanie urzędników) czy też niepotrzebne zawracania głowy (to opinia organizacji). Do tego potrzebna jest edukacja, w ramach której dowiadujemy się: jakie są możliwości, jak można je zastosować i czemu mogą służyć â?? jakie mogą być korzyści dla organizacji a jakie dla samorządu. Poznajemy dobre praktyki, które pozwolą nam uwierzyć, że to ma sens. Edukacja wymaga jednak zaangażowania czasu i wysiłków obu stron, bez tego wkładu „nie pójdziemy dalej”. To jest ta inwestycja, którą musimy zrobić, żeby później skorzystać z jej efektów.
Tematyka szkoleń (8-9 listopad) -
Zasady skutecznej komunikacji, planowania i prowadzenia spotkań
-zasady dobrej komunikacji,
-style komunikacji,
-blokady w komunikacji,
-techniki aktywnego słuchania , udzielanie konstruktywnej informacji zwrotnej
-warunki sukcesu organizacji i prowadzenia spotkań,
-skuteczna komunikacja w środowisku lokalnym
W spotkaniach bierze udział 12 przedstawicieli organizacji pozarządowych z powiatu myślenickiego.
Projekt „Budowanie sieci współpracy na rzecz promocji zdrowia mieszkańców Powiatu Myślenickiego”, realizowany jest przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.
"OBYWATELSKIE POROZUMIENIE"
25.października.2012
To już kolejne spotkanie Zespołu opracowującego Obywatelskie Porozumienie na rzecz Zdrowia
23 października w spotkaniu wzięły udział 22 osoby w tym pracownik wydziału zdrowia oraz wicestarosta. Zespół tworzą przedstawiciele organizacji pozarządowych i środowisk związanych z promocją i ochroną zdrowia.
Na początku prac Zespołu założono przeprowadzenie diagnozy służącej ocenie działań na rzecz ochrony i promocji zdrowia podejmowanych na terenie powiatu myślenickiego oraz identyfikacji problemów i potrzeb mieszkańców powiatu myślenickiego w obszarze promocji i ochrony zdrowia. Ma ona posłużyć za punkt wyjścia w pracy nad dokumentem opracowywanym przez Zespół.
Metodologia: analiza danych zastanych, bad. jakościowe instytucji/ organizacji (np. wywiady pogłębione, focusy), badania ilościowe mieszkańców (ankiety telefoniczne na reprezentatywnej próbie mieszkańców min. 600).
Wyniki zostaną przedstawione Zespołowi projektu, przedstawicielom instytucji działających na rzecz ochrony zdrowia oraz mieszkańcom (umieszczony na stronie).
"RUSZYŁA AKADEMIA RZECZNICTWA"
20.październik.2012
18 i 19 października odbyły się pierwsze spotkania w ramach Akademii Rzecznictwa z udziałem przedstawicieli organizacji pozarządowych z Powiatu Myślenickiego.
ZA NAMI PIERWSZY DZIEŃ SZKOLEŃ Z "MODELU WSPÓŁPRACY"
06.październik.2012
W dniach 5/6 października w Zakopanem odbył się pierwszy zjazd w ramach projektu "Budowanie …."
W szkoleniu udział wzięło 19 przedstawicieli organizacji pozarządowych działających na terenie powiatu myślenickiego.
ZAPYTANIE OFERTOWE
01.październik.2012
Zapytanie ofertowe na catering podczas szkoleń AR związanego z działaniem 2 projektu „ Budowanie sieci współpracy na rzecz promocji zdrowia mieszkańców Powiatu Myślenickiego” realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami Unii Europejskiej.
Do zapytania ofertowego nie stosuje się przepisów ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 113, poz. 759 z późn. zm.).
Postępowanie nr 4/10/2012
ZAPYTANIE OFERTOWE
23.wrzesień.2012
Ponowne zapytanie ofertowe na przeprowadzenie diagnozy służącej ocenie działań na rzecz ochrony i promocji zdrowia podejmowanych na terenie powiatu myślenickiego oraz identyfikacji problemów i potrzeb mieszkańców powiatu myślenickiego w obszarze promocji i ochrony zdrowia (Dział. nr 3).
W ramach projektu „ Budowanie sieci współpracy na rzecz promocji zdrowia mieszkańców Powiatu Myślenickiego” realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami Unii Europejskiej.
Do zapytania ofertowego nie stosuje się przepisów ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 113, poz. 759 z późn. zm.).
Postępowanie nr 3/08/2012
PIERWSZE SPOTKANIE
22.wrzesień.2012
W Budynku Starostwa Powiatowego w Myślenicach 17 września odbyło się pierwsze spotkanie w ramach Zespołu, którego zadaniem będzie opracowanie Obywatelskiego Porozumienia na rzecz Zdrowia złożonego z przedstawicieli samorządu, organizacji pozarządowych i instytucji. Przed spotkaniem odbyła się konferencja prasowa z udziałem lokalnych mediów.
Scenariusz konferencji.
Relacja Izy Janczak
Relacja Agnieszki Wargowskiej Dudek
ZAKOŃCZYLIŚMY PROCES REKRUTACJI DO PROJEKTU...
20.wrzesień.2012
Zakończyliśmy proces rekrutacji do projektu "Budowanie sieci współpracy na rzecz promocji zdrowia mieszkańców Powiatu Myślenickiego". Podczas rekrutacji zależało nam na zbudowaniu silniej reprezentacji organizacji pozarządowych. W działaniach projektowych uczestniczyć będą organizacje nie tylko z Myślenic, Dobczyc czy Sułkowic, ale też mniejszych miejscowości w naszym powiecie. Dla nas ważne było rozproszenie geograficzne. Rozproszenie, które posłuży nam do stworzenia mapy obszarów w których są aktywni społecznie obywatele, którzy tak jak Powiat Myślenicki realizują zadania w obszarze zdrowia.
W projekcie będą uczestniczyć przedstawiciele samorządu, organizacji pozarządowych i instytucji:
Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju i Wsparcia Społecznego Busola,
Towarzystwo Gimnastyczne Sokół,
Polskie Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym - Koło w Myślenicach,
Spółdzielnia Socjalna Raciechowice,
Bądźmy Razem - Stowarzyszenie Hospicyjne w Wiśniowej,
ZPO w Lipniku - Związek Harcerstwa Polskiego,
Fundacja Radosne Dziecko w Stróży, Myślenicki Klub Fantastyki,
LGD Turystyczna Podkowa, Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych w Trzemeśni,
Zakopiańskie Stowarzyszenie Kultury i Rekreacji,
Starostwo Powiatowe w Myślenicach (Wicestarosta, Kierownik Wydziału Promocji i Ochrony Zdrowia, Pełnomocnik ds. NGO),
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna,
Poradnia Leczenia Uzależnień,
Gmina Wiśniowa,
Gmina Dobczyce,
Gmina Sułkowice,
Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Bohaterów Monte Casino w Lubniu,
Uczniowski Klub Sportowy „DOBCZYCE”,
Szkoła Podstawowa w Stadnikach,
Gimnazjum w Tokarni,
Szkoła Podstawowa w Krzczonowie,
Uczniowski Klub Sportowy „DOBCZYCE.
ZAPYTANIE OFERTOWE
18.wrzesień.2012
Zapytanie ofertowe dotyczące wyboru ośrodka w celu organizacji szkolenia z modelu współpracy związanego z działaniem 3.
W ramach projektu „ Budowanie sieci współpracy na rzecz promocji zdrowia mieszkańców Powiatu Myślenickiego” realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami Unii Europejskiej.
Do zapytania ofertowego nie stosuje się przepisów ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 113, poz. 759 z późn. zm.).
Postępowanie nr 2/08/2012
DOBIEGA KOŃCA PROCES REKRUTACJI...
06.wrzesień.2012
Powoli dobiega końca proces rekrutacji osób do "szwajcarskiego" projektu pod nazwą "Budowanie sieci współpracy na rzecz promocji zdrowia mieszkańców Powiatu Myślenickiego". Kilkunastu przedstawicieli organizacji pozarządowych (NGO) oraz instytucji zajmujących się promocją i ochroną zdrowia, rozpocznie wielokierunkowe działania zmierzające do lepszej współpracy samorządu z NGO.
Spotkanie Partnerów, odbyło się 04.09.2012 w Wydziale Promocji i Ochrony Zdrowia. Spotkanie miało na celu omówienie procesu rekrutacji oraz przygotowanie scenariusza konferencji prasowej. W spotkaniu uczestniczyli : Tomasz Suś - Wicestarosta Myślenicki, Małgorzata Bajer - Kierownik Wydziału Promocji i Ochrony Zdrowia, Agnieszka (Wargowska) Dudek - Prezes Fundacji ARTS, Izabela Janczak - Koordynator projektu, Tomasz Otko - Animator projektu oraz Alina Słowik - Specjalista ds. finansów.
Scenariusz konferencji :
BLOK I - Wstęp i ogólne informacje o projekcie - Przedstawienie Organizacji i Partnerów Agnieszka (Wargowska) Dudek - Spec. ds promocji Projektu, Prezes Fundacji (ARTS)
- Zwrócenie uwagi mediów na współpracę różnych sektorów i środowisk Wicestarosta - Tomasz Suś
- Ogólny zarys projektu - cele, działania, uczestnicy, rezultaty. Izabela Janczak - Koordynator projektu (ARTS)
BLOK II Diagnoza, Akademia Rzecznictwa i Społeczne Porozumienie na rzecz Zdrowia Tomasz Otko - Animator Projektu
Blok III Społeczne Porozumienie na rzecz Zdrowia i Dzień Zdrowia Małgorzata Bajer - Kierownik Wydziału Zdrowia w Starostwie Powiatowym
Blok IV Blok filmowy o organizacjach i reportaż "Modelowa współpraca" Agnieszka (Wargowska) Dudek - Specjalista. ds. promocji Projektu, Prezes Fundacji (ARTS)
Zaproszenie kierujemy do mediów, ale również do innych osób, których interesują sprawy większego zaangażowania obywateli w tworzenie, realizację i ocenę polityki samorządu w zakresie promocji i ochrony zdrowia.
ZAPYTANIE OFERTOWE
26.sierpień.2012
Zapytanie ofertowe na przeprowadzenie diagnozy służącej ocenie działań na rzecz ochrony i promocji zdrowia podejmowanych na terenie powiatu myślenickiego oraz identyfikacji problemów i potrzeb mieszkańców powiatu myślenickiego w obszarze promocji i ochrony zdrowia.
W ramach projektu „ Budowanie sieci współpracy na rzecz promocji zdrowia mieszkańców Powiatu Myślenickiego” realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami Unii Europejskiej.
Do zapytania ofertowego nie stosuje się przepisów ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 113, poz. 759 z późn. zm.).
Postępowanie nr 1/08/2012
REKRUTACJA
23.sierpień.2012
Rozpoczynamy rekrutację do Zespołu opracowującego Społeczne Porozumienie na rzecz Zdrowia (SPZ) oraz Akademii Rzecznictwa (AR) w ramach projektu: „Budowanie sieci współpracy na rzecz promocji zdrowia mieszkańców Powiatu Myślenickiego”, realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.
Od września 2012 do czerwca 2013 roku, będziemy pracować w Zespole złożonym z 12-18 osób w skład którego wchodzą również przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Myślenicach. Ze względu na partycypacyjny charakter działań, do Zespołu mogą przyłączać się nowe osoby.
Uczestnicy będą odbywali cykliczne spotkania przez ok. 10 miesięcy, gdzie pracować będą nad Społecznym Porozumieniem na rzecz Zdrowia. Efekty prac zostaną włączone do Programu Ochrony Zdrowia dla Powiatu Myślenickiego.
W ramach Akademii Rzecznictwa zorganizowany zostanie cykl szkoleń (8 dni szkoleń - od października do grudnia 2012 r.) dla 12 osobowej grupy, skierowany do przedstawicieli NGO.
Zajęcia odbywać się będą w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Myślenicach ul. Reja 13 w terminach: 18 - 19 październik 8 - 9 listopad 22 - 23 listopad 6 - 7 grudzień (w godz. od 9.30 do 16.30)
W marcu 2013 roku zaplanowana jest wizyta studyjna w Danii, w organizacji partnerskiej Bjerringbro Gymnastic Forening, z udziałem uczestników AR i zespołu SPZ. Celem wizyty jest poznanie wypracowanych przez Partnera zasad, form i mechanizmów współpracy w realizacji polityk publicznych w obszarze zdrowia.
W projekcie powstanie 10 filmów - w pierwszej kolejności o NGO uczestniczących w zespole. Filmy będą realizowane na podstawie scenariusza opracowanego z reprezentantami organizacji (czas do 5 min.)
Udział w projekcie jest bezpłatny.
Zgłoszenia przyjmowane są od 24.08.2012 do 07.09.2012 r. za pomocą formularza AR i formularza SPZ.
Zgłoszenia prosimy dostarczać:
- drogą elektroniczną: n.szklarczyk@myslenicki.pl lub u.burkat@myslenicki.pl
(pierwsza strona formularza podpisana w formie scan)
- lub faksem 12/ 372 76 59.
Szczegóły na temat Projektu znajdą Państwo w Regulaminie.
Dokumentacja rekrutacyjna:
Formularz AR
Formularz SPZ
Regulamin
Program AR
Dla optymalizacji wykorzystania miejsc szkoleniowych, zostanie utworzona lista rezerwowa. Ze względu na równość szans oraz cele projektowe w procesie rekrutacji brane pod uwagę będą:
-rozproszenie geograficzne (w obrębie powiatu myślenickiego)
-płeć (pierwszeństwo będą mieć kobiety na stanowiskach funkcyjnych w organizacji)
-poziom motywacji
Kontakt
izabela.janczak@arts-fun.pl - Koordynator Projektu
a.wargowska-dudek@arts-fun.pl - Spec.ds. Promocji Projektu